Blog budowniczy - budowa domu,wykończenia,remont.

Porady budowlane,wykończenia wnętrz,remonty,ogrzewanie domów,materiały budowlane,prawo budowlane projektowanie oraz pielęgnacja ogrodu oraz wiele innych ciekawych i przydatnych informacji. Zapraszamy

piątek, 27 lipca 2012

Jak precyzyjnie dobrać moc kotła ?



Żeby dobrać moc kotła, trzeba obliczyć maksymalne (chwilowe) straty ciepła budynku. Nie wylicza się ich ze współczynnika E, który odnosi się do całego sezonu grzewczego i pozwala określić zapotrzebowanie na energię i wynikające z niego koszty ogrzewania, a nie moc kotła.
Aby obliczenia były prawidłowe, lepiej skorzystać z usług projektanta. Jeśli koniecznie chce się bez jego pomocy dokładnie obliczyć moc kotła, można skorzystać z programów komputerowych oferowanych przez producentów urządzeń grzewczych (moc można też obliczyć, używając darmowego programu ENERGOTherm dostępnego na stronie http://www.austrotherm.com/pl/main10/ - oblicza on także współczynnik E).
Z wystarczającą dokładnością można dobrać kocioł do domu jednorodzinnego, posługując się wskaźnikiem zapotrzebowania na moc w zależności od powierzchni.
Wynosi on:
- 130-200 W/m² - dla domów bez izolacji cieplnej, wybudowanych przed rokiem 1982;
- 90-110 W/m² - dla domów z lat 80. i 90.;
- 50-70 W/m² - dla wzniesionych później, dobrze zaizolowanych, z nowoczesnymi oknami.
Jeżeli wysokość pomieszczeń odbiega od standardowej (2,7 m), to wskaźnik trzeba podzielić przez 2,7 i pomnożyć przez rzeczywistą wysokość. Gdy dom znajduje się w cieplejszej strefie klimatycznej (północno-zachodnia część Polski), lepiej przyjąć dolną granicę wartości współczynnika, a gdy w okolicach Suwałk lub na Podhalu – górną. Dla domów z wyjątkowo dużymi oknami, w dodatku nie od południa, lepiej nie przyjmować najniższych wartości.
W przypadku ocieplonych domów o powierzchni do 200 m² ewentualne różnice wynikające z niedokładnych obliczeń nie powinny spowodować wyboru kotła o złej mocy. Wybierając kocioł, który ma podgrzewać także wodę użytkową, powinniśmy się zdecydować na taki, którego moc nie będzie mniejsza niż 20 kW, a gdy zużycie ciepłej wody ma być duże – nawet 28 kW. Do obliczenia ilości paliwa, które zużyje kocioł, są potrzebne: wartość opałowa paliwa (6,9-7,9 kWh/kg dla eko-groszku i 9,6 kWh/m³ dla gazu GZ-50) oraz sprawność kotła.

Przykład
W domu o wskaźniku E = 24,4 kWh/m³ i kubaturze 800 m³ zużycie energii w ciągu roku wyniesie: 24,4 · 800 = 15 520 kWh,a zużycie paliwa:
– dla gazu GZ-50 i kotła kondensacyjnego o sprawności 105%: 15 520/(1,05 · 9,6) = 1540 m³,
– dla eko-groszku i kotła retortowego o sprawności 85%: 15 520 : (0,85 · 7,4) = 2467 kg.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wynik zawsze będzie tylko orientacyjny. Rzeczywiste zużycie będzie zależało od pogody, która co roku jest inna, i od sposobu eksploatacji kotła. Jeśli ma się do wyboru kocioł na gaz ziemny i kocioł na eko-groszek, zdecydowanie radzę wybrać gazowy. Ogrzewanie eko-groszkiem jest obecnie tańsze niż gazem ziemnym, ale konieczność ciągłej obsługi kotła (podajniki węgla często się zacinają), pozbywania się popiołu, zamawiania opału, przechowywania, rozładowywania go i załadunku do kotła, brud, a wreszcie zanieczyszczenie środowiska – to wszystko przemawia przeciwko ogrzewaniu węglem, nawet typu eko-groszek. Może warto płacić więcej i uniknąć tych niedogodności.

0 komentarze:

Prześlij komentarz