Blog budowniczy - budowa domu,wykończenia,remont.

Porady budowlane,wykończenia wnętrz,remonty,ogrzewanie domów,materiały budowlane,prawo budowlane projektowanie oraz pielęgnacja ogrodu oraz wiele innych ciekawych i przydatnych informacji. Zapraszamy

wtorek, 28 sierpnia 2012

Samowolny drenaż.

Kupiliśmy działkę pod budowę domu. Okazało się, że przechodzi przez nią drenażwykonany kilka lat temu przez sąsiada odprowadzający wodę z jego pól do rowu przy ulicy. Na mapach w starostwie ten drenaż nie jest zaznaczony. Uważamy, że został zrobiony nielegalnie, bez żadnych pozwoleń. Teraz uniemożliwia nam wykonanie robót budowlanych. Czy można go zlikwidować?

W celu wyjaśnienia, czy wybudowanie drenażu było legalne, obecni właściciele działki, przez którą to drenowanie przebiega, mogą się zwrócić do właściwego miejscowo powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego. Drenowanie służące celom polepszenia zdolności produkcyjnej gleby, ułatwienia jej uprawy oraz ochrony użytków rolnych przed powodziami zalicza się do tak zwanych urządzeń melioracji wodnych szczegółowych (art. 73 ustawy z 18 lipca 2001 r. Prawo wodne). Zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 9 Prawa budowlanego wykonywanie robót budowlanych polegających na realizacji urządzeń melioracji wodnych szczegółowych nie wymaga pozwolenia na budowę, jednakże wymaga zgłoszenia na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2.
Jeśli takie roboty zostały wykonane bez zgłoszenia, organ nadzoru budowlanego powinien przeprowadzić postępowanie naprawczo-legalizujące na podstawie art. 51 Prawa budowlanego. W trakcie postępowania wyjaśniającego nadzór budowlany może nałożyć na inwestora samowolnych robót obowiązek doręczenia ich oceny lub ekspertyzy technicznej. Na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 2 może nakazać inwestorowi wykonanie określonych czynności lub robót budowlanych w celu doprowadzenia przeprowadzonych samowolnie robót do stanu zgodnego z prawem (mogą to być roboty wskazane w ocenie lub ekspertyzie technicznej), ponadto organ powinien zażądać od inwestora okazania tytułu prawnego dotyczącego dysponowania nieruchomością na cele budowlane w zakresie samowolnych robót. Należy zaznaczyć, że art. 9 ust. 2 Prawa wodnego stanowi, iż do urządzeń melioracji wodnych niezaliczonych do urządzeń wodnych stosuje się odpowiednio przepisy ustawy dotyczące urządzeń wodnych. W związku z tym na podstawie art. 122 ust. 1 pkt 3 Prawa wodnego wykonanie drenowania wymaga pozwolenia wodnoprawnego. W przypadku niewykonania nałożonych obowiązków koniecznych do legalizacji zostanie wydana decyzja nakazująca inwestorowi rozbiórkę obiektu powstałego bez wymaganego zgłoszenia. W przypadku gdy inwestor spełni nałożone obowiązki – nadzór budowlany dokona legalizacji. Wtedy obecnym właścicielom obciążonej przez niechciany drenaż działki pozostaje porozumieć się z sąsiadem w sprawie przesunięcia drenażu.

Podstawa prawna:

- ustawa z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (j.t. DzU z 2006 r. nr 156, poz. 1118 z późn. zm.)

0 komentarze:

Prześlij komentarz